Enviromentální výchova

Ptačí budka – online video

Na prvním stupni

Tématický plán celoročního projektu EVVO

Červen – měsíc louky

V červnu jsme se ještě učili, ale teplé počasí nám umožnilo trávit část výuky venku. Tento měsíc jsme ukončili projekt Zahrada k obejmutí, díky kterému jsme získali vybavení malé zahrady u budovy 1.stupně. Sice zahrada není louka, ale s přilehlým parkem jsme si někdy jako na louce připadali. Pozorovali jsme hmyz,motýly, ptáky a veverky, stromy a keře a byliny, které jsme pak malovali. Na naší malé zahrádce jsme si vysadili drobné ovoce, maliny a rybíz. Nový zahradní nábytek jsme využili k učení i zábavě. Na nových stolech se pěkně malovalo, četlo nebo jen tak odpočívalo.

Květen – měsíc včel

Pravidelní pozorovatelé přírody si letos určitě všimli, že stromy a keře kvetly toto jaro neobvykle bohatě a za slunečného počasí to nad našimi hlavami jen bzučelo. Včely měly skutečné hody, protože jaro přišlo brzy a hned se spíš podobalo létu. A tak jsme si ve škole o včelách často povídali nejen při prvouce, ale i při výtvarné výchově, při pracovních činnostech a jiných vhodných hodinách. Šikovné děti přijaly výzvu a vytvořili na téma „včela medonosná „ zajímavé projekty. Včely a jejich život jsou stále zajímavé a inspirující.

Duben – měsíc Země

V dubnu si připomínáme, že je třeba chránit přírodu a vše živé, rostliny i zvířata. Tradičně soutěžíme v poznávání přírodnin na 1. i 2. stupni, sbíráme papír a hliník a účastníme se oslav Dne Země na náměstí Přemysla Otakara II. v našem městě. Také se pokoušíme vypěstovat nové rostliny v minizahrádkách ve škole. Letos se podařilo vypěstovat okrasné a velkoplodé dýně, které jsme zasadili na školní pozemek. O rostliny se musíme dále starat, zalévat a kypřit půdu. Zkrátka – měsíc duben je pestrý, o přírodě se mnoho dozvíme, když ji budeme pozorovat a chránit.

Březen – měsíc mláďat

V březnu se i letos těšíme na Velikonoce. Tvoříme z papíru, kartonů, vlny, zbytků látek a domů si pak odnášíme pěkné jarní dekorace. Většinou jsou to symboly jarních svátků – zajíčkové, kuřátka, beránci, slepičky. V tomto měsíci si v hodinách prvouky připomínáme, že jaro je obdobím probouzení přírody a rození nových mláďat domácích i volně žijících zvířat. Umíme poskládat zvířecí rodinky, víme, čím jsou pro nás zvířata užitečná a jak se o ně správně starat. Pozorujeme probouzející přírodu v našem nejbližším okolí, posloucháme zpěv ptáků v parku a věříme, že jaro už nadobro převzalo svou vládu.

Únor – měsíc ptáků

Jako každý rok, také letos jsme o ptáčcích hodně povídali při prvouce, v přírodovědě, na vycházkách nebo cestou na oběd. Zima byla zpočátku měsíce mírná, ale závěr února pohrozil silnými mrazy. A tak každý kos či sýkorka přivítali, že naše děti vědí, čím jim konec zimy zpříjemnit, co do krmítka patří a co ne. Velmi dobře byli poučeni žáci druhých tříd, kteří v prosinci navštívili záchrannou stanici v Pasíčkách. Ve výukovém programu, který děti absolvovaly, bylo toto téma hlavní a spojené s praktickými ukázkami krmení pro různé skupiny ptáků. Pak jsme ptáčky malovali a pěknými obrázky jsme si vyzdobili školu nebo třídy. A teď už se těšíme na jaro.

Leden – měsíc ledu a sněhu

Letošní měsíc leden si své jméno opět nezasloužil. Sníh padal jenom na horách, v našem okolí ho bylo opravdu málo. Za ledem ,sněhem a zimními sporty jsme se tedy museli vypravit jinam. Abychom si krásu zimy připomněli, museli jsme si obrázky a zimní idylku vytvořit nebo namalovat a svými výtvory vyzdobit školu. Jak se nám to podařilo můžete posoudit z fotografií. Věříme, že zima svou sílu ještě ukáže a měsíc únor bude pro milovníky sněhu a ledu příznivější.

Prosinec – měsíc ryb

Hlavním mimoškolním projektem měsíce prosince je už po mnoho let vánoční jarmark. Všichni se připravují na den, kdy se škola promění ve sváteční tržnici, plnou vánoční pohody, dětských výrobků a dobrot. Oblíbeným motivem dekorací bývá rybička kapřík. I letos jsme se nejdříve seznámili s životem a životním prostředím ryb a potom jsme je vyráběli z dostupných materiálů, často odpadových, které už nebyly určeny k dalšímu použití. Na vánoční jarmark jsme získali i živého kapříka, kterého si nadšeně prohlížely děti z mateřských škol. Aby mu nebylo smutno, nad vaničkou mu starší děti vyzdobily „kapří sloup“. Vánoční atmosféra byla opravdu příjemná a jarmark se velmi podařil. Doufejme, že spokojený byl i kapr ve vaničce.

Listopad – měsíc dýní

Listopad není zrovna nejveselejší měsíc v roce. Bývá sychravo, deštivo a mlhavo. Hned na začátku listopadu slavíme hned dva svátky – Dušičky a Halloween. Hlavně ten druhý svátek mají rády děti, protože bývá spojen s veselými kostýmy a maskami. Hlavní přírodninou, která tento svátek doprovází, je dýně. Seznamujeme se s různými druhy těchto zlatavých plodů, povídáme si o jejich využití v kuchyni nebo jen k výzdobě právě v listopadu o Halloweenu. Již druhým rokem uspořádal žákovský parlament na naší škole veselou akci pro všechny třídy s názvem Strašvorka. Na tento den si děti zdobily třídy nejen dýněmi, ale i jinými rekvizitami, nachystaly si kostýmy a pak soutěžily o nejlepší prezentaci třídy. Porota vybrala tři nejlepší, ale pochvalu si zaslouží všichni zúčastnění. Už teď se těšíme na příští rok, protože na naší škole není listopad smutný, když tak vesele začíná.

Říjen – měsíc stromů

V říjnu nás překvapilo teplé a slunečné počasí. Díky chladným ránům a slunečním paprskům se listí stromů zbarvilo krásnými barvami. Děti ze školní družiny spolu se svými rodiči zažili podzimní tvoření, na kterém si mohli ozdobit košíček nebo klobouček podzimními plody stromů a keřů. Při výtvarné výchově a pracovních činnostech jsme přiložili ruku k dílu a vznikaly pěkné obrázky a dekorace, kterými jsme si vyzdobili školu. Často jsme použili netradiční materiál, například zbytky papíru a novin. Naučili jsme se míchat barvy, ale podzim to umí stejně lépe. Tak ať to ještě chvilku vydrží, je moc pěkné tu krásu pozorovat.

Září – měsíc hub

Po krásných prázdninách jsme se opět všichni sešli ve škole. Vyprávěli jsme si zážitky z dovolených a často jsme je pastelkami a barvami přenesli na papír. Nejeden obrázek byl z přírody, z táborů a lesů, od rybníka nebo ze zahrady u babičky. Také zářijové víkendy byly příjemné na počasí, rostly houby v nevídaném množství a my jsme modelovali, lepili a vystřihovaly své úlovky. Zapojili jsme i fantazii, a tak vznikaly obrázky kouzelných hub , které najdeme jen v pohádkách. Na houbaře se proměnily i děti na cyklistickém kurzu a přivezly čerstvé úlovky ostatním na ukázku. Houbičky zkrátka nikdy neomrzí.

Červen – měsíc louky

V červnu jsme se těšili na školní exkurze a na společné akce, kdy jsme mohli na čerstvý vzduch, do parků, do lesa i na louku. Všichni třeťáci si prožili školu v přírodě a měli příležitost pozorovali život nejen na louce, ale také v lese, na krajích polí a v zahradách. Ostatní třídy využili „travičku zelenou „ jako příjemné místo k posezení při výletu nebo jen při vycházkách. Pak jsme louku kreslili a vyráběli z různých materiálů drobný hmyz, který k louce patří – berušky, motýli i mravence. Více si však užijeme o prázdninách, na které se velmi těšíme.

Květen – měsíc včel

Ve včelí úl se proměnil 1. stupeň naší školy už v dubnu, protože zápisem do prvních tříd děti provázela Včelka Mája a její kamarád Vilík. Děti si o včelách povídaly, vyráběly dekorace a zdobily školu, aby se budoucím prvňáčkům líbila. Při prvouce jsme si připomínali, jakou důležitou úlohu včely v přírodě mají, proč si z nich máme vzít příklad a co je v jejich životě zajímavého. V kroužku Svět přírody jsme se naučili vyhledávat v encyklopediích a poslouchali jsme vyprávění kamarádů, kteří mají doma včelaře. Téma včel je velice zajímavé a nám zbylo ještě mnoho nového na příští rok.

Duben – měsíc Země

V dubnu se jaro už opravdu ujalo vlády. Nastal čas založit si minizahrádku, ve které jsme do kvalitní zeminy zaseli semena řeřichy a pšenice. Také jsme pěstovali cibulovou nať, která všem moc chutnala ke svačině na chlebík nebo rohlík s máslem. Z bujné řeřichy jsme si vyrobili pomazánku, mňam. Pozorovali jsme, jakou sílu má příroda, kolik zeleně se vypěstuje z jednoho malinkatého semínka. Také jsme uspořádali soutěž v poznávání rostlin, zvířat a nerostů, které se zúčastnili žáci 2. – 5. tříd. Úkolem bylo poznat dvacet rostlin, dvacet zvířat a deset nerostů. Soutěžící předvedli moc pěkné výkony, ti nejlepší získali diplom a drobné odměny.

Březen – měsíc mláďat

V březnu jsme se připravovali na Velikonoce. K Velikonocům patří vajíčka, ale také velikonoční zajíček a mnoho dalších mláďat domácích zvířat. Abychom je lépe poznali, četli jsme o nich, malovali jsme je ve výtvarné výchově a tvořili jsme dekorace na Velikonoce při pracovních činnostech. Při tvoření nám dobře posloužil různý odpadový materiál, který by jinak skončil v koši. Vezmete staré provázky, knoflíky a roličky od toaletního papíru, šikovné ruce a zajíc je tu.

Únor – měsíc ptáků

V únoru doznívalo zimní počasí a my jsme si připomínali, že venku v parcích a na zahradách žijí malí kamarádi, kteří potřebují naši pomoc. Učili jsme se, co do ptačího krmítka patří a co by ptáčkům mohlo škodit a raději to do krmítka nedáváme. Pak jsme se seznámili s druhy ptáků, kteří tu zůstávají a musí zápasit s nepřízní počasí. Ptáčky jsme také vytvářeli z papíru a jiných materiálů a zdobili jsme si jimi školu. Vyprávěli jsme si, kdo má doma krmítko, jestli je správně umístěné a jak často ho doplňujeme. Věříme, že se nám ptáčkové za naši starost na jaře odmění svým zpěvem.

Leden – měsíc ledu a sněhu

Nikdy dříve v minulých nejméně deseti letech nebylo toto označení měsíce ledna tak výstižné jako letos. Přesně na Nový rok začalo mrznout , celý měsíc klesaly teploty hluboko pod nulu a v den rozdávání pololetního vysvědčení chumelilo jako kdyby se nahoře roztrhla peřina. Zima je jako z obrázků Josefa Lady, užíváme si zimních sportů, stavíme sněhuláky, bruslíme a koulujeme se. Při výtvarné výchově potom vyjádříme tu zimní krásu barvami, nůžkami a svou fantazií. Uvědomujeme si také, že příroda odpočívá, aby nabrala sílu na jaro. Tak ještě chvíli užít sněhu a ledu, než se promění v kaluže vody.

Prosinec – měsíc ryb

Tento měsíc byl hlavně ve znamení Vánoc. Všichni víme, že k českým Vánocům patří ryby jako postní pokrm. Takový zvyk se dodržuje v mnoha rodinách, to dobře známe z vyprávění dětí. Není tedy problém ryby malovat, vytvářet z různých materiálů, lepit a vystřihovat a přitom si o nich povídat mnoho zajímavého. Třeba že ryby patří mezi zdravé potraviny a jíst rybí maso se dobré na inteligenci. Tak jestli je tato babská rada správná, doporučujeme před vysvědčením přidat porci kapra, třeba se dá ještě něco zachránit.

Listopad – měsíc dýní

Hned začátek listopadu je ve znamení dýní a svátku s nimi spojeného, Halloweenu. Letos jsme si ho užili náramně. Děti ze školního parlamentu zorganizovaly slavnost s názvem Strašvorka, v rámci které jsme si zdobili dýněmi školu a třídy, malovali jsme obrázky dýní, dýně jsme vyřezávali a vystřihovali a dne 2. 11. 2016 vše vyvrcholilo projektovým dnem. Bavilo to děti i paní učitelky, takže se už teď těšíme na příští dýňový listopad.

Říjen – měsíc stromů

V říjnu pozorujeme změny v přírodě, která se pomalu připravuje na zimní spánek. Nejvíce je to vidět na listnatých stromech. Protože je naše město a okolí naší školy bohaté na parky a parčíky, vidíme krásné urostlé stromy na každém kroku. Pak se nám dobře malují, vytvářejí dekorace z listí a různých netradičních materiálů. Už od první třídy se v prvouce učíme poznat nejznámější druhy listnatých a jehličnatých stromů a ve vyšších ročnících tuto dovednost stále zdokonalujeme a rozšiřujeme. O stromech si vypravujeme, potkáváme je v příbězích, na obrázcích i v pohádkách. A to je dobře, vždyť bez nich by bylo kolem nás smutno.

Září – měsíc hub
 
I v letošním školním roce budeme v rámci EVVO (environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty, zkrátka ochrany přírody) myslet na to, jak běží čas a každý měsíc prožijeme s přírodou na určité téma. Měsíc září bývá tradičně věnován houbám a houbičkám. Děti je rády malují, modelují, vystřihují, v prvouce si povídáme o lese a houbaření, počítáme houbové slovní úlohy a hrajeme hry na houbaře. Je zkrátka mnoho způsobů, jak toto téma společně ztvárnit a prožít. Snad je z fotografií poznat, že nás to baví.

Na druhém stupni

 Účastníme se projektu RECYKLOVÁNÍ, aneb UKLIĎME SI SVĚT.

Více informací najdete na webových stránkách → http://recyklohrani.cz/cs/

Sdílet stránku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest